مقالات, articles

آرایش الکترونی منیزیم کلرید چیست؟

قصد داریم در این مقاله از سایت شیمی گستر توضیحات مختصری درباره آرایش الکترونی منیزیم کلرید و کاربردهای کلرید منیزیم برایتان بگویم و در ادامه درباره خواص فیزیکی و شیمیایی کلرید منیزم مختصری توضیح بدهیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آرایش الکترونی منیزیم کلرید چیست؟

آرایش الکترونی منیزیم کلرید با فرمول MgC12  است. عدد اتمی منیزیم 12 و عدد اتمی کلر 17 می باشد. پس منیزیم در مدار آخر 2 الکترون و کلر در مدار آخر 7 الکترون دارند. منیزیم 2 الکترون از دست میدهد بار منیزیم 2+ میشود تا به آرایش پایدار خود برسد و از سمتی دیگر کلریک الکترون میگیرد بار کلر 1- میشود تا به آرایش پایدار و  پرشدن مدار ظریفت خود برسد. برای ترکیب خنثی به ازای هر یون منیزیم دو یون کلرید باید وجود داشته باشد.

کلرید منیزیم چیست؟

یکی از ماده های پرکاربرد و مفید که با استفاده از سنگ معدن منیزیت تهیه شده است کلرید منیزیم میباشد. از آب نمک یا آب دریا می توان کلرید منیزیم هیدراته استخراج کرد که این نمک طبیعی از رسوب دریاچه و سواحل بدست می آید. در کل منیزیم کلرید نوعی نمک است که به عنوان مکمل غذایی شناخته شده است.

کاربردهای منیزیم کلرید

حال میخواهیم در این مقاله به چندی از کاربردهای منیزیم کلرید اشاره کنیم که برای آن به خرید کلرید منیزیم می پردازند، پس تا انتهای این مقاله در مورد ساختار الکترونی کلرید منیزیم با ما همراه باشید.

استفاده برای تثبیت جاده ها

برای یخ زدایی در هوای بسیار سرد در جاده ها، بزگراه ها و مسیر های عبور و مرور و … از کلرید منیزیم استفاده میگردد به این صورت که هنگامی که جاده ها یخبندان خطرناک میشود منیزیم کلرید پیوندها را کاهش داده و در یخ کمک میکند تا برف پاکن های جاده ها بهتر و با بازدهی بیشتری جاده ها را پاک کنند.

استفاده در کشاورزی و کود

برای رفع کمبود منیزیم در گیاهان از کلرید منیزیم استفاده میگردد چون منیزیم خود یک ماده مغذی متحرک می باشد، از منیزیم کلرید به عنوان جایگزین منیزیم سولفات استفاده می شود. از منیزیم کلرید در کود نیز میتوان استفاده کرد زیرا که منیزیم کلرید یک ماده مغذی حیاتی برای رشد گیاهان میباشد. هسته مرکزی مولکول کلروفیل را Mg  تشکیل میدهد که در فتوسنتز دخالت میکند و بسیاری از سیستم های آنزیم را فعال میکند . اگر منیزیم کلرید در یک گیاه کم باشد منجر به رشدضعیف آن گیاه میگردد.

استفاده در صنعت نساجی

کلرید منیزیم در تولید منسوجات نیز کاربرد دارد به این صورت که به عنوان رنگدانه صنعتی وپاک کننده پسماند رنگدانه میتوان استفاده کرد. یکی دیگر از کاربرد این ترکیب شیمیایی در ماشین های چاپ و دیگر مراکز تولید کاغذ نساجی که برای خنثی سازی و پاک سازی محصولات جانبی فاضلاباستفاده قرار میگیرد بسیار مرسوم است.

خواص فیزیکی و شیمیایی کلرید منیزیم

خواص فیزیکی و شیمیای منیزیم کلرید به این صورت می باشد که از فرمول ترکیبی MgCl2  و عدد پاب کم 24584  ساخته شده است. وزن مولکولی کلرید منیزیم 95.21 می باشد که ظاهری جامد بلوری سفید یا بی رنگ دارد. نقظه ذوب این ترکیب شیمیایی 714 درجه سانتی گراد و نقطه جوش 1412 درجه سانتی گراد می باشد. کلرید منیزیم در آب حل میشود و یک مجلول اسیدی ضعیف میدهد.

کلام آخر

ما در این مقاله از سایت شیمی گستر به این سوال شما  که آرایش الکترونی منیزیم کلرید چیست؟ پاسخ مختصری دادیم و در ادامه بعضی از کاربردهای کلرید منیزیم و خواص فیزیکی و شیمیایی کلرید منیزم را گفتیم امیدواریم که این مقاله از شیمی گستر برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع: wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *